Így tanítható a behívás

Biztosan sokan láttak már olyat, hogy egy vakvezető kutyáról lekerül a hám, ő pedig szabadon futkározik, játszik a pihenő idejében, de amikor nevét hallja, akkor azonnal visszamegy a gazdájához. Az volna jó, ha ezt a legtöbb kutya ugyanígy meg tudná tenni. 

Közös érdekünk, hogy egyre több jól nevelt kutyával találkozzunk az utcákon, futtatókban és bárhol máshol. Alapítványunk úgy szeretne hozzájárulni ehhez, hogy elmondjuk a vakvezető kutyák kiképzése során szerzett ide vonatkozó tapasztalatainkat. Ezekben az írásokban nem térhetünk ki mindenre, és a kutyaiskolák látogatását sem válthatjuk ki velük, sőt inkább tanácsoljuk.

Fontos a biztonság

Egy póráz nélkül szabadon engedett kutya akkor van igazán biztonságban, ha behívható. Vagyis, miután a nevét kimondja a gazda, akkor egyből visszamegy hozzá. Ezen sok múlik, mert egy behívható kutyával öröm együtt sétálni, kirándulni, másrészt könnyebben elkerülheti a veszélyes helyzeteket. A vakvezető kutyák esetében különösen fontos, hogy mindig engedelmeskedjenek, amikor a látássérült gazdák behívják őket, ezért nagy figyelmet fordítunk erre a nevelés és a kiképzés során. Alapítványunknál már egész kicsi kortól kezdve, végig a kölyöknevelés első événben folyamatosan gyakorolnak, és magas szintre jutnak ezen a téren is.

Itt van „Cetli”, hogy ne felejtsük el

Farkas Darinka kiképzőnket kértük meg arra, hogy beszéljen a behívásról, és hozza magával a nemrég nála tanuló egyéves Cetlit.

Darinka kiemelte, hogy a behívás megtanításához türelemre van szükség.

„Nem tudjuk megmondani, milyen gyorsan vagy lassan tanulja meg a kutya, a lényeg, hogy érdemes mindennap gyakorolni. A tanulási folyamat hossza elsősorban azon múlik, hogy milyen erős a kutya és a gazda kapcsolata, a gazda mennyire tud következetesen bánni a kutyával” – mondta kiképzőnk.

Darinka tanácsai a tanuláshoz:

A kutya tanítása során elérem, hogy amikor kimondom a kutya nevét, akkor figyeljen oda rám.

Ha esetleg nem figyelne, akkor valamilyen hanghatással hívom fel magamra a figyelmet. Utána gyorsan kell reagálni arra, amit csinált, meg kell dicsérni, mert így épül be a leggyorsabban a tudás.

Lényeges a jutalom: „Mondom a nevét, Cetli, gyere, és amikor megérkezik mellém, azonnal kapja a jutalomfalatot és a szóbeli dicséretet is” – mondta Darinka.

Ez azért fontos, hogy a kutyában kialakuljon, hogy ha a nevét hallja, akkor figyeljen a gazdájára, mert akkor jön a jutalom, simogatás, dicséret.

Meddig jutalmazzunk?

„A behívás tanulását ingerszegény környezetben érdemes elkezdeni, ahol nem vonja el a kutya figyelmét sok minden. Lehet ez lakás, kert, kutyafuttató. Aztán később az utca is, ha az csendes, nyugodt helyen van. Később még több lehet az inger, amikor már biztosan behívható a kutya” – mondta kiképzőnk.

Felmerül a kérdés, hogy meddig jutalmazzuk a kutyát. „Az a tapasztalat, hogy a behívást követő jutalmazás mindig hasznos, akár kezdő, akár már kiképzett kutyáról van szó, mivel annyira sok az elvonó inger, ami erősebbé válhat, ha nincsen megjutalmazva” – mondta Darinka.

Kérjük, támogasd adód 1%-ával a vakvezető kutyák kiképzését! 1% adószámuk: 18449149–1–05

Mennyibe kerül egy vakvezető kutya?

Magyarországon több vakvezető kutyára van szükség. Sokan várakoznak hű társra alapítványunknál. A várólistánkon átlagosan 30-40 fő van. Jelenleg 12 kutyánk áll kiképzés alatt, és ha minden a terveink szerint sikerül, akkor 30 kölyök fog megszületni nálunk ebben az évben, akikből a jövő évben vakvezető kutya válhat.

Egy vakvezető kutya egész életét felölelő összes költsége több, mint 5 millió forint.

Ez az időszak körülbelül 10 év, amelynek összes költsége: tenyészkutyák, tenyésztés, kölyöknevelés, szűrések, orvosi költségek, ellátás, felszerelés, kiképzés (ennek 1,5 millió Ft a munkadíja), gazdi képzése; átadás, vizsgáztatás, utókövetés és gondozás tíz éven át, felszerelés pótlása, öregedő kutya extra orvosi költségei, nyugdíjazás körüli költségek, közben rezsi, járműhasználat stb.

Így lesz a tíz év összes költsége több, mint 5 millió forint.

Alapítványunk adó 1% felajánlásokból és adományokból teremti elő a képzéshez szükséges összeget.