Bátor kiskutya vagyok
A vakvezető kutyák kiképzésének első mozzanata a kiképzésre alkalmas egyedek kiválasztása. Az egy-másfél éves korukban felajánlott fajtatiszta, egészséges labrador vagy golden retriever kutyákat két héten át a legkülönbözőbb helyzetekben teszteljük. Vizsgáljuk viselkedésüket forgalomban, tömegben, járműveken, zajban, kutyák, macskák és más állatok társaságában. A megfelelési arány mintegy huszonöt százalékos.
Könnyebb dolgunk van, ha a növendéket kölyökkora óta velünk együttműködő nevelőcsalád neveli. Így mire a növendék betölti a 15 hónapos kort, már nagy biztonsággal el tudjuk dönteni, hogy mentális képességei alapján kiképezhető lesz.
Alkalmas vagyok
Ha a szigorú állatorvosi szűrővizsgálatok igazolják a jelölt egészségügyi alkalmasságát, akkor elkezdhetjük a mintegy hat hónapos kiképzést. Elsőként fontos fegyelmező feladatokat kell elsajátítania, és csak ezután kezdődhet a vezetési munka tanítása.
Részt vehetek a 6 hónapos kiképzésen
Kiképzésben használt módszereinket Rithnovszky János erőszakmentesen oktató „rávezető” technikájának továbbfejlesztésével svájci és angliai tanulmányutunkon tapasztaltak felhasználásával alakítottuk ki. Módszerünk lényege, hogy a kiképzés során a kutya minél inkább leendő életkörülményeinek megfelelően él és gyakorol. Nem kennelekben tartjuk, hanem kiképzőink saját otthonukban nevelik őket. A gyakorlati kiképzés nem tanpályán folyik, hanem reális élethelyzetekben, kezdetben kis forgalmú, majd egyre népesebb utcákon.
A kiképzés során nem használunk „tankocsit” és egyéb, ma már idejétmúltnak számító kényszerítő eszközöket. A látássérültek közlekedési képességeit jól ismerő kiképzőink saját mozgásukkal, szükség esetén botlások és ütközések imitálásával tanítják a kutyát a helyes vakvezető munkára. A kiképzés végére a kutyának nagy biztonsággal kell vezetnie lefedett szemű kiképzőjét minden, a gyakorlatban feltételezhető közlekedési szituációban. Ezt egy kiképzést lezáró vizsgán bizonyítania is kell.
Közlekedésbiztonsági vizsgát tehetek
A vakvezető kutyák kiképzésének utolsó, és legfontosabb szakasza a leendő gazdával történő közös gyakorlás, az úgynevezett átadó tanfolyam. Itt dől el, hogy a kutya jól fogja-e végezni a munkáját. Gazdának és kutyának meg kell tanulni egymással kommunikálni, megismerik egymás képességeit és megtanulják megérteni egymást. Ez a folyamat hetekig eltart, de a befektetett fáradság végül kamatozik, és egy életre elválaszthatatlan társak lesznek. A hivatalos kiképzés közlekedésbiztonsági vizsgával zárul, de a később felmerülő problémákat Alapítványunk munkatársai bármikor segítenek megoldani.