Kölyöknevelés

A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola alábbi tájékoztatója útmutatást ad azoknak, akik szeretnének belépni önkéntes kölyöknevelő programunkba, amely a vakvezető kutya képzés alapját jelenti. A kölyöknevelő 2-3 hónapos korától 12-18 hónapos koráig otthont ad egy kölyök kutyának, a nevelési időszak lejártával pedig visszaadja az Alapítványnak, hogy elkezdődjön speciális kiképzése. A kölyöknevelés élményekben gazdag közös tevékenység, melyben sok tudást adunk át önkénteseinknek, annak a célnak az érdekében, hogy a jól felkészített kutyák képzésbe kerülhessenek, és személyükben minél több látássérült ember hű társat kaphasson.

Ha végig olvastad, és úgy gondolod, hogy önkéntes kölyöknevelő szeretnél lenni, arra kérünk töltsd ki, és küldd be az alábbi jelentkezési lapot!

A jelentkezési lap kitöltéséhez kattints ide !

Jó olvasást kívánunk!

Örömmel vettük érdeklődésedet a kölyöknevelő programunk iránt!

A kölyöknevelő tevékenysége adja meg, a későbbi vakvezető kutya kiképzéséhez szükséges alapokat. Ez egy nagyon gyönyörű, de nagyon nehéz feladat is egyben. Azért, hogy maximálisan jól tudjátok megvalósítani, szükség van néhány alapfeltételre.

A nevelési időszak alatt szakmai kérdésekben egyeztettek az Alapítvány által részetekre kijelölt szakmai kollégával, az iránymutatásait elfogadjátok, betartjátok.

Az elkövetkezendő 10-16 hónapban van elég idő, energia és szándék a nevelőben és minden vele egy háztartásban élőben, hogy megadja az alapokat egy kölyöknek és együttműködjön az Alapítvány szakembereivel.

Biztosítani tudjátok, hogy a lakásban nevelkedjen föl. Nem kell minden helyiségbe beengedni, de a család alapvető életterébe igen, azaz a nappaliba minimum. A kutyák képesek megtanulni, hogy nem mehetnek a konyhába, vagy a fürdőszobába és azt is, hogy nem alszanak az ágyon, de még a hálószobában sem. De, a nappaliban a helyük, ott lehetnek egész nap. Hiszen így tanulják meg az együttélés alapvető szabályait pl. bútorra nem szabad felmászni, a fotelba sem mehet fel, az asztalról nem lehet elvenni az ételt, és az asztal lábát sem lehet megrágni, a cipő-papucs nem játék. Elég időt kell rászánni, még akkor is, amikor épp nem értek rá. Nem lehet megoldás, hogy a kutyát kirakjátok a kertbe, mert online megbeszélés van, vagy mosogatni kell. Meg kell tanulnia nyugodtan várakozni.

Biztosítani tudjátok, hogy nap közben nem marad órákra egyedül sem a kertben, sem a lakásban. A kölyökkutya élete első évében eszik, alszik, ürít, játszik, és mindeközben tanul. Ezeket hosszabb-rövidebb ideig teszi. Eleinte sokat alszik, és kevesebbet van ébren, ahogy nő ez úgy cserélődik meg, és egyre többet lesz ébren. Az aktív időszakában szívja magába az információkat. Amennyiben ebben az időben azt tanulja meg, hogy ha unatkozik, szét lehet pakolni a lakást, vagy felásni a kertet, akkor később is ezt fogja tenni unaloműzés gyanánt. Ezért nagyon fontos, hogy élete első időszakában megtanuljon „kulturáltan unatkozni”, de ebbe a nevelőknek időt, és energiát kell fektetni, tanítani kell rá a kicsit. A szobatisztaság sokkal gyorsabban alakul ki, ha a kiskutyát gyakran ki tudjátok vinni a dolgát intézni, ha egyedül van otthon, ezt nem tudjátok megvalósítani.

Biztosítani tudjátok, hogy rendszeresen (hetente többször) sétáltok vele városi környezetben, megismertetitek vele a tömegközlekedési eszközöket, elviszitek plázázni, sokat kirándultok és jártok kutyafuttatóba.

Nem kell a kicsinek a nevelési időszak végére különböző mutatványokat megtanulni, de a hívó szóra azonnal a gazdához jönni, kulturáltan pórázon közlekedni, várakozni, igen. Ezeknek a tanításához minden segítséget megadunk, de ahhoz, hogy menjen nektek sok időt, és energiát kell belefektetni.

Fizikailag is képesek vagytok vállalni a feladatot. A kölyökkutya eleinte nem tud lépcsőzni, ölbe kell venni (10 kg). A mozgólépcsőre nem mehetnek fel önállóan, meg kell emelni (30 kg). A cuki 10 kg-os kiskutyából 30 kg-os nagy kutya lesz, meg kell tudni tartani pórázon. Bírni kell a napi többszöri sétát (2 óra), hidegben, melegben, esőben, sötétben.

Nincs, és nem is lesz, a nevelési idő alatt 24 hónapnál fiatalabb kutya az együtt élő családban. Nehéz két kölyköt egyszerre nevelni, és nem lehet azt a maximális figyelmet megadni nekik, amire ebben az időszakban szükségük van.

A nevelési időszak alatt az Alapítvány által biztosított kutyatáppal etetitek a kicsit. Elviszitek a kutyát a kötelező oltásokra, állatorvosi szűrővizsgálatokra. Az Alapítvány által biztosított külső-, belső élősködők elleni szereket havi rendszerességgel odaadjátok a neveltnek.

A nevelési időszak végén, átadjátok a neveltet, minden felszerelésével együtt a kiképző kollégának.

Vállaljátok, hogy az Alapítvány által kidolgozott szakmai programokon részt vesztek.

Első lépésként részt kell venni egy kölyöknevelő oktatáson. Ezen az alkalmon minden fontosabb dolog elhangzik, minden kérdésre válaszolunk.

A kölyöknevelő oktatás után, szakembereink ellátogatnak hozzátok egy család látogatásra, kötetlen beszélgetésre (előre egyeztetett időpontban), még a nevelés megkezdése előtt.

A kicsik általában 9 hetesen költöznek a nevelőkhöz.

Minden hónap első vasárnapján van kölyök találkozó. Ezeken az alkalmakon, változatos helyszíneken (Budapest és környéke), a kölykök életkorának megfelelően gyakoroljuk és megbeszéljük a helyszín adta nehézségeket, ezek megoldási lehetőségeit. A kölykök nagyokat játszanak a testvéreikkel és a többi nevelttel. Ezen alkalmakkor is lehetőség van megkérdezni a jelenlevő szakembereket a kutya fejlődésével, nevelésével, és az aktuális információkkal kapcsolatban. A kölyök találkozón adjuk át a következő hónapra elegendő kutyatápot, külső-, belső élősködők ellen alkalmazandó gyógyszereket.

Havonta egy alkalommal vagy egy Alapítványi szakember látogat el hozzátok, vagy részt vesztek egy kiscsoportos foglalkozáson, előre egyeztetett időpontban és helyszínen.

Minden hónapban kitöltitek a havi check listát, amely a kölyök fejlődéséről szól.

Tartjátok a kapcsolatot az Alapítvány kijelölt szakemberével, amennyiben nehézség, sikerélmény lenne a nevelés során, rögtön jelzitek felé.

A kölykök 6 hónaposan részt vesznek egy kölyökcsere programban. Két hétre egy kölyöknevelő társaddal cseréltek neveltet.

Az Alapítvány, a kicsik egy éves kora előtt átadást segítő tréninget szervez, pszichológus vezetésével. Ennek a célja, hogy segítsük nektek a kicsik elengedését, a kiképzőnek történő átadását.

A kicsiknek kötelező orvosi szűrővizsgálat van 4 hónaposan és egy évesen Budapesten, ahová nektek kell őket elvinni.

A szukák első tüzelése és a kutyák ivartalanítása még a nevelési időszakra esik, melyek plusz figyelmet igényelnek.

Előfordulnak a nevelési időszakban előre nem tervezhető betegségek, egyéb programok, melyekre szintén időt kell szakítani.

Az Alapítvány a teljes nevelési időszak alatt állja a kicsi minden költségét, biztosítja a neveléshez szükséges felszereléseket, szakmai segítséget és baráti légkört.