Napjainkban a műszaki fejlesztések ellenére még mindig a vakvezető kutya a leghatékonyabb segítség az aktív életet élni akaró látássérült emberek számára. Ezért is fektetünk nagy hangsúlyt az ismeretterjesztésre, hogy minél több látó embertársunk tudja, hogyan illik, s lehet helyesen viselkedni, ha vakvezető kutyával közlekedő emberrel találkozik.
Tények
- Magyarországon a vak emberek alig 1%-át segíti kiképzett vakvezető kutya. Ennél sokkal többre van szükség!
- A vakvezető kutyák képzése két éves korukig tart, és sajnos csak kevés kutya felel meg végül a magas követelményeknek!
- A kiképzett kutyák leendő gazdájukkal még hónapokig rehabilitációs tanár felügyelete alatt, közösen gyakorolnak, amíg végre együtt is sikeres vizsgát tehetnek. A költségek emiatt is nagyon magasak.
- Az állam sehol a világon sem finanszírozza a vakvezető kutyák kiképzését, legfeljebb csekély támogatást vállal hozzá.
- A költségeket minden országban döntően alapítványok fedezik, magánszemélyek és vállalatok adományaiból.
- Magyarországon is kizárólag csak az adományozók segítségével juthatnak vakvezető kutyához a látássérült emberek!
A vakvezető kutyákkal közlekedők jogai
27/2009. (XII.3.) SZMM rendelet
9. § (1) A Fot. 7/A. §-a ( 1) bekezdésében meghatározott, a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása érdekében a gazda és a kiképző (a továbbiakban együtt: segítő kutyát alkalmazó személy) jogosult segítő kutyával tartózkodni és a segítő kutyát használni a lakosság elől elzárt területek kivételével a Fot. 4. §-ának f) pontja szerinti közszolgáltatást nyújtó szerv, intézmény, szolgáltató területén és egyéb, mindenki számára nyitva álló létesítményben (területen), így különösen közforgalmú tömegközlekedési eszközön, üzletben, ideértve az élelmiszert árusító üzletet és a vendéglátó üzletet is, bevásárlóközpontban, piacon, vásáron, szálláshelyen, játszótéren, közművelődési, oktatási, szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményben, közfürdő területén, állatkertben, közterületen.
9. § (3) Mozgólépcsővel felszerelt létesítményben (területen) segítő kutyát alkalmazó személy jogosult a segítő kutyával az üzemképes, álló mozgólépcsőt használni.
10. § (2) A segítő kutyát alkalmazó személy szájkosár nélkül alkalmazhatja a segítő kutyát.
Mire képes egy vakvezető kutya?
- Megtanulta, hogy amikor rajta van a hám, gazdája mellett, kicsit előtte haladva, egyenletes tempóban, nem túl erősen húzva „vezessen”.
- Segíti gazdáját az irányok megtartásában, és főként abban, hogy véletlenül semmiképp se lépjenek le a járdáról.
- Megállással jelzi a le- és fellépőket: a járdaszéleket és a lépcsőket.
- Megtanulta az irányokat (jobbra, balra, előre, fordulás), megtalálja a buszmegállót, helyet keres a buszon, oda tudja gazdáját vezetni a zebrához, épületek bejáratához, bank automatához.
- Ha lehetséges, kikerüli az embereket, az úthibákat, és az összes olyan, a járdán levő akadályt, amik gazdájának nehézséget jelentenének, ha csupán fehér bottal közlekedne.
- Megtanulta, hogy néha meg kell tagadnia a kapott parancsot: utasításra sem megy tovább előre, ha az úton gödör tátong, vagy azt egy kikerülhetetlen akadály zárja el.
Mit NEM tud egy vakvezető kutya?
- Ne felejtse el, hogy a vakvezető kutya nem ember!
- Nem tudja értelmezni a jelzőlámpák színét, egyedül nem képes eldönteni, hogy mikor lehet biztonságosan átkelni az úton.
- Egy vakvezető kutya nem ismeri a számokat, ezért nem tudja gazdájával közölni, hogy hányas busz érkezett a megállóba. A megállókat sem ismeri fel utazás közben, ezért gazdájának ahhoz is szüksége lehet mások segítségére, hogy az általa kívánt megállóban szállhasson le.
- Ismeretlen területen a gazdának kell előre tájékozódni az útvonalról, a kutya nem tudhatja, hogy melyik saroknál merre kell fordulni!
- Ha a vakvezető kutyán nincs hám, és nem dolgozik, akkor ugyanolyan kutya, mint bármelyik másik. Séta vagy játékidő közben nem várhatók el tőle olyan dolgok, melyek a vezetéssel kapcsolatosak.
Hogyan segíthet Ön hatékonyan?
- Ha segítséget ajánl fel vakvezető kutyával közlekedőnek, a kutyával ellentétes oldalról közelítse meg, és kérdezze meg azt is, hogy hogyan segíthet.
- Kérjük, munka közben egyáltalán ne simogassa meg a vakvezető kutyát, de máskor is csak a gazdája engedélyével!
- Soha ne kínáljon élelmet a vakvezető kutyának!
- Útbaigazításkor a gazdának mondja el, hogy merre menjen, és kézjelek helyett nevezze meg a pontos irányokat, mondja meg az érkező busz számát!
- Zebránál elegendő, ha szól, amikor biztonságosan át lehet menni!
- Ha Ön is kutyával van, ne engedje oda kutyáját a dolgozó vagy várakozó vakvezető kutyához!
- Ha módjában áll, adományával és adó egy százalékával is segítse újabb vakvezető kutyák kiképzését! Nagyon sokan várnak rá!