A jó genetikai alapokkal rendelkező kölykök lesznek majd alkalmasak vakvezető kutyának, ezért igazán lényeges a saját tenyésztés és a tenyészkutyák megfelelő kiválasztása. Komondi Piroska kifejti, hogy milyen segítséget és lehetőségeket ad ehhez a nemzetközi vakvezető kutyás szövetség (IGDF), amelynek tagszervezetei aktívan segítik egymást minden téren. Alapítványunk szakmai vezetőjének írása.
A szomszédos országokban található szintén IGDF tagságban levő iskolákkal szorosabbra fűztük az együttműködésünket, és egy tenyésztési együttműködést hoztunk létre, melyben segítjük egymást mind információkkal, mind a tenyészállatok, illetve kölykök cseréjével. Ennek az együttműködésnek a része az is, hogy egy adatbázisban megosztjuk a kutyáinkra vonatkozó egészségügyi információkat, valamint a viselkedéstesztek eredményeit.
A kutyák viselkedését a fejlődésük során többször is értékeljük, de az egyik legfontosabb mutató az kiképzésbe vétel előtt, 12-16 hónapos korban elvégzett GD Bart teszt eredménye. Ezt a tesztet egy ausztrál genetikus dolgozta ki kifejezetten vakvezető kutyák értékelésére. Olyan elemeket tartalmaz, melyik segítik megítélni, hogy az adott kutya mennyire fog beválni a segítő munkában. A teszt lényege, hogy nagyon pontosan meg van határozva, milyen körülmények között, milyen sorrendben, mennyi ideig, milyen ingerek érik a kutyát, és nagyon pontosan definiálva van a kiértékelése. Így ezt a tesztet a világon bárhol elvégezve az eredménye összehasonlítható a más iskolákban máshol elvégzett tesztek eredményeivel.
A teszt során a kutyának egy idegen helyszínen egy idegen emberrel kell együttműködnie miközben különböző ingerek érik. Az értékelés során figyeljük, hogy a kutya mennyire tud alkalmazkodni a változásokhoz, hogyan reagál bizonyos ingerekre, mennyire viselik meg őt a váratlan dolgok, ha valami megzavarja, akkor milyen gyorsan képes újra együttműködésre képes állapotba kerülni. A teszten többek között olyan genetikailag öröklődő tulajdonságokat vizsgálunk, mint a kutya viselkedése stresszes helyzetekben, a zajérzékenység, félelem idegen emberektől, kutyáktól, furcsa tárgyaktól, agresszió, testérzékenység, hámérzékenység, tériszony, félelem különböző felületekre való rálépéskor (pl. rács), kezelhetőség, szabályok tisztelete.
Ennek a tesztnek az értékelése segít abban, hogy a leginkább összeillő kutyákat párosítsuk annak érdekében, hogy utódaik még jobbak legyenek és még inkább megfeleljenek a segítő kutyákkal szemben támasztott magas szintű követelményeknek. A jó genetikai alapokkal rendelkező, stabil idegrendszerű kutyáknak lényegesen kisebb stresszt jelent a mindennap fellépő változatos ingerek között végzett vakvezető munka, így egészségesebbek lesznek és hosszabb ideig képesek gazdájukat segíteni.