Nagy gondot fordítunk arra, hogy a kutyáink boldog, kiegyensúlyozott, mozgásban és játékban gazdag életet éljenek. Sokat sétálnak, labdáznak és száguldoznak szabadon. Bizonyára te is sokféle labdával találkoztál már kutyás társaságban – tévhit azonban, hogy bármilyen labda megfelel erre a célra. Összegyűjtöttünk néhány szempontot a választáshoz.
Milyen a jó kutyalabda?
Használj jó minőségű, kifejezetten ebek számára készült, állatfelszerelés-boltokban kapható speciális labdát. Ezt szívesen veszi majd a szájába a kutyusod, kevésbé tudja miszlikbe szétrágni, és nem is tesz kárt a fogazatában. Ha kötél is van hozzáerősítve, még izgalmasabb! (Persze jobb, ha felkészíted a lelkedet: valójában nincs szétrághatatlan labda… De erről is fogunk majd írni.)
Nagy kutyának, mint amilyenek a mi labradorjaink is, a nagyobb méretű labdák közül válassz, hogy még véletlenül se nyelhesse le a kis gömböt a játék hevében. Jobb a biztonság.
Mi az, amit ne adj a kutyád szájába?
NE HASZNÁLJ elemmel vagy akkumulátorral működő labdát. Semmiképp se! Ha egy óvatlan pillanatban megsérül a külső borítása és a kutya véletlenül lenyeli belőle az elemet, az akár rövid úton az életébe is kerülhet. Ha a sötétedés utáni labdázást választjátok, akkor inkább foszforeszkáló anyagból készült, azaz fénynek való kitettség után saját magától világító játékot használjatok, amiben nincs külön világító egység.
NE HASZNÁLJ tömör műanyag labdát! Főleg ne fiatal, fejlődésben lévő kutyussal, mert neki akár ki is ütheti a fogát. Sőt, ha sokat cipelgeti, a tömör labda a fogak természetes növekedési irányát is eltérítheti, ami ugyancsak egészségügyi problémákhoz vezethet.
NE HASZNÁLJ teniszlabdát! A teniszlabda külső borításán lévő rostokba beletapadnak a szennyeződések, ami hosszú távon kárt tehet a kutyusod fogzománcában, és fogászati problémákhoz vezethet.
Ha ezeket a szempontokat figyelembe veszed, már csak a legkönnyebben betartható szabály marad hátra: olyan labdával játsszatok, ami mindkettőtöknek tetszik, tehát amit a négylábú barátod is kitörő örömmel vesz a szájába!
A cikk elkészítésében közreműködött a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola szakmai vezetője, Komondi Piroska, és alapítványunk kölyöknevelési koordinátora, Erdélyi Judit.